Úspory.cz >> Spoření >> Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění

11.03.2012 Spoření

Smlouvu o penzijním připojištění si v České republice sjednalo už více jak čtyři a půl milionu lidí. Mnozí z nich využívají možnosti nechávat si přispívat i svým zaměstnavatelem. I pro něj je totiž takový benefit z pohledu daní a odvodů pojistného zajímavým nástrojem odměňování. Jaká pravidla pro něj platí?

První důležitou věcí je skutečnost, že z příspěvku zaměstnavatele nevzniká účastníku nárok na žádný státní příspěvek. Jeho výše se totiž počítá výhradně z vlastního příspěvku účastníka. Co ovšem z příspěvku zaměstnavatele vzniká, je podobně jako v případě vlastního příspěvku jeho případné zhodnocení. A to je pak každoročně účastníkům připisováno.

Příspěvek zaměstnavatele není ovšem zaměstnanci volně k dispozici, dostane se k němu v případě předčasného ukončení smlouvy formou odbytného nebo až po splnění nároku na některou z penzí.

Od roku 2009 je pro uzavírání smluv o penzijním připojištění důležité, že zaměstnavatel nesmí pod hrozbou pokuty ze strany České národní banky jakkoli ovlivňovat své zaměstnance při výběru penzijního fondu. Pokud se zaměstnavatel rozhodne přispívat na penzijní připojištění a zakotví to zaměstnanci v pracovní smlouvě, uvede ve svých vnitřních předpisech nebo zahrne do kolektivní smlouvy, je výběr penzijního fondu výhradně na zaměstnanci. V dnešní době už není pro účetní software firem problém zpracovávat příspěvky třeba pro deset různých penzijních fondů.

Výše příspěvku zaměstnavatele není zákonem nikterak omezena. Osvobozené od odvodů na sociální a zdravotní pojištění ovšem zůstávají příspěvky zaměstnavatele pouze do výše 24 tisíc korun ročně na jednoho zaměstnance, tedy 2 000 korun měsíčně a to v součtu i s případnými příspěvky na životní pojištění. Z vyšších příspěvků už musí zaměstnavatel platit odvody, osvobozen je pouze z platby daně.

Úskalí však čeká všechny účastníky penzijního připojištění s příspěvkem zaměstnavatele v situaci, kdy jim vznikne nárok na některou z penzí. Typicky se to může stát po 15 letech spoření, byla-li sjednána výsluhová penze nebo dosažením věku pro nárok na starobní penzi, což je 50 let u starších smluv a 60 let u smluv nových.

Podle současné právní úpravy zákona o dani z příjmů totiž kromě připsaných výnosů penzijního připojištění musí srážkovou daní ve výši 15 procent na úrovni penzijního fondu zdanit i všechny připsané příspěvky zaměstnavatele, pokud čerpá tuto penzi jednorázově – formou jednorázového vyrovnání nebo odbytného. Vybere-li si ovšem výplatu této penze formou pravidelně vyplácené renty, přičemž v krajním případě může být tato výplata omezena i na jeden rok, ke zdanění příspěvků zaměstnavatele už nedojde. Před výplatou penze z penzijního připojištění se proto vždy přesvědčte, z jakých příspěvků se naspořená částka skládá a podle toho volte formu její výplaty. Jinak můžete být nemile překvapeni.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jaké možností spoření pro děti existují

14.05.2023

Je přirozené, že se rodiče snaží svým dětem usnadnit vstup do dospělého života alespoň po finanční stránce. V tomto směru se jako vhodný způsob jeví spoření pro děti. Čím dříve začnou, tím více dětem naspoří. Navíc některé banky spořicí produkty pro děti nabízí s výhodami.

Celá aktualita

Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?

15.04.2023

Možnosti zhodnocení osobních financí se ve velkém začaly řešit v uplynulém roce, kdy vysoká inflace způsobila poměrně významný pokles hodnoty uložených peněz. Nezvládly ji pokrýt ani zvýšené úroky na spořicích účtech. Investice představují možnost, jak volné prostředky nejen ochránit, ale zároveň vydělat něco navíc.

Celá aktualita

Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?

17.02.2023

V Česku funguje systém finanční podpory ve stáří. Všem seniorům, kteří dosáhnou požadovaného věku a zároveň splňují zákonné podmínky je pravidelně každý měsíc vyplácen starobní důchod. Ten ale často stěží pokryje základní potřeby. Na zajištění slušné životní úrovně ve stáří se proto začněte připravovat co nejdříve.

Celá aktualita
Všechny aktuality