Malé a střední banky si budují pověst na odlišném přístupu k zákazníkovi. Pyšní se tím, že jsou vstřícnější, nabízí jednodušší postupy a méně administrativy, téměř vše je možné řešit přes internetové bankovnictví a především si neúčtují žádné poplatky.
Zákazník neplatí za vedení běžného účtu, za příchozí a odchozí platby, za provedené platební příkazy, ani za výběry z bankomatů. A právě poslední bod je příčinou sporu mezi menšími a velkými bankami a potažmo i největšími vydavateli karet Master Card a Visa. Spor by mohl skončit až uzamčením bankomatů.
Pro většinu zákazníků se může spor jevit jako banální. Za výběry neplatí, a do budoucna ani platit nechtějí. Údržba a provoz bankomatů však není zadarmo a platí jej samotné banky. S provozem bankomatů souvisí nejen jejich údržba, ale také výroba, zabudování, pronájem místa, náklady na spotřebu energií či zabezpečení bankomatů (např. kamerový systém).
Velké banky, které provozují vlastní síť bankomatů, na tom těžce prodělávají. Jedná se například o Českou spořitelnu, ČSOB banku či Komerční banku. Tyto velké banky disponují největšími sítěmi bankomatů, které však využívají také menší a střední banky.
Právě malé banky část nákladů uhradí díky poplatkům, které platí za pronájem sítě bankomatů, aby je mohli využívat také jejich zákazníci. Další část nákladů jde z poplatků, které velkým bankám platí jejich vlastní zákazníci za jednotlivé výběry. Poplatky za výběry z bankomatů jsou však z důvodu silné konkurence stále nižší.
Důsledkem je stagnace sítě bankomatů, která se nijak nerozrůstá. Dle statistiky Sdružení pro bankovní karty je v současné době nainstalováno a provozováno na 4 480 bankomatů. Jen v loňském roce z nich bylo vybráno přes 628 miliard korun.
K podobnému sporu došlo u našich sousedů v Polsku. Velké banky citlivou situaci vyřešily tím, že své bankomaty uzamkly pro zákazníky jiných menších bank. Ti tak nemohou vybírat z jakéhokoliv bankomatu, jak to dosud funguje u nás. Pokud by k takovému řešení došlo i u nás, znamenalo by to, že by například zákazníci menších bank nemohli využívat bankomaty České spořitelny.
Tomuto scénáři se však české banky chtějí vyhnout, a proto se nyní snaží najít řešení, které by akceptovaly všechny banky, vydavatelé karet i provozovatelé bankomatů a nijak by přitom nezasáhlo jejich zákazníky.
Velké banky a jejich hospodaření byly již poškozeny zavedením regulace poplatků za platby kartami u obchodníků. Evropská unie tyto poplatky znatelně snížila ve prospěch obchodníků, čímž se bankám snížily příjmy. Další snižování příjmů, například v souvislosti s poplatky za výběry z bankomatů, by již mohlo vážně narušit hospodaření tuzemských bank.
Pokud by jim totiž poplatky přestaly kompenzovat náklady na provoz bankomatů z podstatné části, musely by banky přistoupit k příslušným opatřením, mezi která patří i případné uzamčení bankomatů pro zákazníky vybraných bank. Na spor bank by tak doplatili především jejich zákazníci. Malé banky se však budou bránit tomu, aby poplatek za výběr museli účtovat zákazníkům. Pro ně by to totiž mohlo znamenat ztrátu těžce získaných klientů.
Podle finančních odborníků je jakákoliv nařízená regulace špatným rozhodnutím, protože se vždy obrátí vůči zákazníkům. Banky si klesající příjmy tradičně nahradí zvýšením poplatků a jiných plateb. A zaplatit je musí právě zákazníci.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualita