Klienti českých bank nyní podávají hromadnou žalobu na vrácení poplatků za vedení hypotečního a úvěrového účtu. V případě, že spotřebitelé uspějí, banky budou muset vyplatit více než pět miliard korun.
O případu, kdy Německý soud rozhodl a uznal poplatek za neplatný, jsme vás již informovali. (Více najdete zde) Případ ale začíná mít na našem území velmi zajímavou dohru. Společně s iniciativou právníka Petra Němce se dávají do boje o klientské poplatky i další společnosti. Konkrétně server Poplatky zpět a Bankovní poplatky. Společně tak toto sdružení nabízí bankovním klientům právnické zastoupení v případném soudním sporu o navrácení bankovních poplatků. Cílem je dotlačit banky, aby uznaly nárok na vrácení tohoto poplatku a poplatek samotný již dál nevybíraly. Pokud totiž budou o náhradu žádat pouze jednotlivci, banky nikdy nebudou brát na tuto žádost zřetel. Jestliže o vrácení zažádá několik desítek tisíc občanů, situace bude podstatně jiná.
Zatím byly na našem území vráceny poplatky pouze jednomu člověku. A to právě výše jmenovanému právníku Petru Němcovi. Ten své peníze získal, aniž by musel vůbec k soudu. Banka mu poplatky vrátila před samotným řízením. V současné době žádá o vrácení poplatků asi 50 000 lidí. Jestliže se i Vy chcete připojit k iniciativě a budete se snažit získat peníze zpět, můžete tak učinit na stránkách serveru Poplatky zpět. Stačí k tomu vyplnit a poslat plnou moc a právníci by již měli vše vyřídit za Vás. Alespoň tímto způsobem je služba prezentována. Navíc se již nejedná pouze o poplatky za vedení úvěrového účtu, ale také o poplatky za vedení hypotečního účtu. A ty jsou několikanásobně vyšší. Měsíčně mohou poplatky za hypoteční účet dosahovat až výše 600 Kč. Klient má nárok na vrácení poplatků za poslední 4 roky. V takovém případě by mohl získat necelých 30 000 Kč.
„Nic vracet nebudeme! Vše je v souladu se zákonem.“
Banky se zatím brání. Tvrdí, že rozhodnutí německého soudu nemá v České republice žádný vliv. Podle jejich prohlášení je poplatek za správu úvěrového účtu v souladu s českou legislativou. Navíc klienti s tímto poplatkem klienti souhlasili při podpisu smlouvy.
Přestože banky a jiné finanční instituce peníze zpátky nevrací, můžeme z jejich strany pozorovat určité přizpůsobeni se situaci. Některé společnosti se totiž od nového roku rozhodly tyto poplatky již dále nevybírat. Je to dobrá zpráva především pro nové klienty, kteří si žádají o spotřebitelský nebo hypoteční úvěr nyní. Díky tomu uspoří tisíce korun.
Náš tip: „Podívejte se, které banky již poplatky za vedení spotřebitelského úvěru již nevybírají na našem online srovnání“
Případ budeme nadále pečlivě sledovat a budeme Vás o něm informovat i v budoucnu. Ptáme se Vás. Připojíte se k iniciativě a budete chtít Vaše poplatky zpět?
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualita