Ke změně přiměli banky samotní občané a tedy bankovní klienti, kterým vysoké poplatky za využívání jejich vlastního účtu vadily. Nemalý vliv si připsaly také nové moderní banky, které na český trh přivedly tzv. bezpoplatkovou politiku a českým bankovním klientům poprvé představily bankovní účet zdarma. Lidé tak jejich prostřednictvím dostali novou informaci, že banky si nemají poplatky čím odůvodnit. Velké finanční domy se chtě nechtě musely novému trendu přizpůsobit, pokud nechtěli přijít o většinu svých klientů.
Mnoho lidí setrvává u své banky z obavy, že změna se nevyplatí a zabere příliš mnoho času. Jenomže dobrým výběrem účtu lze každý rok ušetřit několik set korun ročně. Proč je strkat bankám do kapes, když je můžete využít na něco příjemnějšího? Přechod k nové bance navíc není nijak komplikovaný, byť na to některé banky upozorňují. Nyní změna banky trvá 15 pracovních dní. A nový zákon by měl celý proces ještě více zjednodušit.
Vyšší konkurence mezi bankami si žádá nové nástroje v boji o nové klienty. Jedním z nich je “finanční odměna za doporučení”. Jak to funguje? Jednoduše. Stávající klient doporučí bance nového klienta, který si založí bankovní účet, a za to mu na jeho účtu přistane menší finanční odměna. Čím více klientů přivede, tím více peněz získá. Motivace v podobě peněz je oblíbená vždy, a není divu, že si banky tyto úspěšné akce pochvalují.
Tyto kampaně nejsou ve světě neobvyklé a existuje pro ně zkratka MGM neboli member get member. Česká spořitelna uvádí, že během dvou kampaní v letech 2013 a 2014 získala více než 40 tisíc nových klientů. UniCredit Bank v rámci akce “Doporuč a získej” evidovala nárůst klientů o 10 procent. V dubnu letošního roku plánuje spustit novou MGM akci.
Banka Zuno zahájila kampaň v roce 2011. Od této doby získala 40 tisíc nových klientů. Za svou aktivitu si může klient banky přivydělat až 22 500 korun. „V rámci akce myFRIENDS dostane 300 korun náš klient, na jehož doporučení si v Zuno otevře účet nový zákazník. Pokud pak do 30 dnů zaplatí kartou, dostane 300 korun i on. Nezáleží na tom, kolik přátel náš klient doporučí,” uvedl Vladimír Michna, mluvčí banky. Podobnou kampaň vede Equa bank. Také u Raiffeisenbank již po dva roky běží kampaň “Odměna za doporučení”. Stávající klienti však nezískají peníze, ale vedení účtu zdarma.
Zdaleka ne všechny banky tyto kampaně uznávají. Například banky Sberbank, Air Bank, Expobank CZ či Fio bank tvrdí, že se snaží nabídnout takové služby, aby je klienti doporučovali dobrovolně nikoliv za peníze. „Chceme, aby nás klienti svým blízkým doporučovali proto, že jsou s námi spokojeni, ne proto, že za to dostanou nějakou odměnu,” řekl Vladimír Komjati z Air Bank.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualita