Úspory.cz >> Běžné účty >> Nejslabším článkem přímého bankovnictví jsou klienti
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nejslabším článkem přímého bankovnictví jsou klienti

13.05.2015 Běžné účty Země střední Evropy a tedy i Česká republika jsou údajným “rájem” pro počítačové hackery, kteří napadají účty bankovních klientů. Češi si velmi oblíbili internetové a mobilní bankovnictví, které ne vždy používají bezpečně. Své peníze také ohrožují sami.

Běžné bankovní účty jsou údajně ohroženy. Počítačoví hackeři a organizované zločinecké skupiny se zde učí “krást” a své postupy neustále vylepšují. Ačkoliv banky investují do bezpečného internetového bankovnictví miliony korun, poslední článek ovlivnit nedokáží. Tím jsou klienti, kteří svá zařízení mají velmi slabě zabezpečená.

Počet útoků na bankovní účty se zvyšuje

Osobní zařízení, jako jsou počítače, mobily a tablety, nebudou nikdy zabezpečené stejné dobře jako banky. A to i v případě, kdy se klient o svá zařízení perfektně stará. To bohužel není časté a většina lidí bezpečnost zanedbává. Toho využívají lidé z finanční mafie, kteří se tímto způsobem snadno dostanou k penězům.

Kromě slabého zabezpečení finanční mafie využívá také sociálních sítí. Oblíbeným trikem je zneužití profilu na Facebooku. Útočník se poté vydává za přítele a požádá vytipovanou osobu o drobnou finanční pomoc. Mnoho lidí bez obav vyplní podvržený formulář a nestačí se divit, kam mu zmizely veškeré jeho úspory.

„Pokud se někdo nachytá a pošle do podvrženého formuláře, který vypadá jako platební brána, své citlivé údaje - jako přihlašovací jméno a heslo do elektronického bankovnictví, případně mu přepošle i autorizační SMS, může očekávat problémy. Myslíte si, že se vám strhne několik korun, ale útočník vás obvykle připraví o mnohem větší částku,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Najděte si nejvýhodnější běžný účet na Úspory.cz!

Pozor na “vyděračské” viry

Mezi běžné formy útoků dále patří tzv. vyděračské viry neboli ransomware. Tyto viry dokáží zašifrovat soubory na harddisku a za obnovení souborů požadují úhradu výkupného. „Zaplacení ani jakákoliv forma komunikace s útočníkem se silně nedoporučuje. Samozřejmě není jisté, že útočník po obdržení platby počítač uvede do původního stavu,“ doplňuje Pavla Hávová.

Jiné firmy jsou schopné po přihlášení do internetového bankovnictví zobrazit hlášení o chybné platbě a následném zablokování běžného účtu. V případě, že klient udělá to, co po něm vir požaduje, přijde o vlastní peníze. Banky své klienty proto důrazně upozorňují, že běžné účty blokují pouze ze závažných důvodů.

„ČSOB nikdy neblokuje účty klientů z důvodu chybně připsané platby ani jiných uváděných důvodů. Pokud je účet zablokován, tak se do něj nelze přihlásit. Odblokování je pak možné pouze přes Call centrum, respektive Help Desk Elektronického bankovnictví nebo případně na pobočce. Pokud by klient takovýto případ zaregistroval, nebo by se mu v internetovém bankovnictví zobrazila nestandardní či neobvyklá obrazovka, neměl by na zobrazenou obrazovku reagovat a měl by neprodleně kontaktovat svou banku,“ nabádá Hávová.

Používejte mobilní aplikace

Mobilní bankovnictví je pro svou jednoduchost a rychlost stále více oblíbené. Banky však upozorňují, že přihlašování přes internet v mobilu není bezpečné. Bezpečnostní experti tvrdí, že tím útočníkům usnadňujeme práci. Proto je vhodné používat pouze mobilní aplikace, které jsou k tomu přímo určené.

„Pokud ale máte telefon s operačním systémem, který si s mobilním bankingem nerozumí, nezbude vám, než se přihlásit do internet bankingu. Pak byste ale měli dodržovat zásadu, že si nebudete stahovat žádné kradené aplikace, chodit na nebezpečné stránky apod. Dnes spousta z nás půjčuje své telefony dětem, které si tam instalují libovolné hry. Z takového telefonu platby raději neprovádějte. Dětem pořiďte jejich telefon nebo tablet,“ radí Martin Sládeček, externí poradce Komerční banky.

Štítky: bankovní účty | bezpečné bankovnictví | běžné účty | internetové bankovnictví | mobilní bankovnictví | srovnání běžné účty |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18.09.2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27.06.2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25.08.2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

06.03.2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

01.09.2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16.06.2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27.05.2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23.05.2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita
Všechny aktuality