Bohužel zdaleka ne všichni obyvatelé této planety se snaží uživit legálním způsobem a mnozí se uchylují k podvodným praktikám. Peníze tak získávají okradením ostatních lidí. Nestačí si však hlídat kabelku na ulici, obezřetný je třeba být také v případě uložených financí na běžném účtu. Moderní zloději totiž využívají neznalostí lidí, kradou citlivá data a poté si najdou cestu i k penězům na běžných účtech. Tento způsob je nazýván “phishing”, což je slovní říčka od anglického slova “fishing” neboli rybaření.
„Obětí phishingu (podvodného získávání citlivých údajů jako hesel a čísel kreditních karet pomocí e-mailů) a škodlivých virů přibývá,“ uvedla Martina Slavíková, mluvčí Poštovní spořitelny a Ery. Její slova potvrzují odborníci, kteří tvrdí, že počet útoků vzrostl o desítky procenta a nadále poroste. V letošním roce to může být dokonce o stovky procent.
Co je to phishing?
Jedná se o podvodnou techniku, která slouží k získávání citlivých osobních údajů, jako jsou hesla k bankovním účtům, čísla kreditních karet a další údaje v oblasti elektronické komunikace. Podvodníci v tomto případě rozesílají podvodné e-emaily, které předstírají, že odesílateli jsou sociální sítě, aukční weby, úřady státní zprávy, banky apod.
Cílem e-mailu je získat od uživatelů některý z cenných údajů, který je možné využít k nabourání do běžného účtu a jeho vykradení. Obsahem e-mailu také může být přihlašovací okno do internetového bankovnictví.
Co je to malware?
Dalším způsobem je rozesílání škodlivých virů neboli tzv. malware. Jedná se o počítačový program, jehož cílem je vniknutí počítačového systému a jeho poškození. Patří sem počítačové viry, trojští koně, spyware a adware. Zprvu se jednalo o žerty, které neměli uškodit. Postupem času však však tyto viry začali využívat k získávání informací a kontroly nad napadeným počítačem.
Podvodní hackeři nejčastěji útočí na běžné účty právě prostřednictvím výše uvedených technik a to z 80 až 90 procent evidovaných útoků. Zbylá procenta tvoří útoky spojené s využitím Facebooku a jiných úspěšných sociálních sítí.
Varování před kybernetickými útoky vydala Česká bankovní asociace (ČBA) před několika týdny. „Internetové kriminality, která cílí na bankovní účty klientů, v posledních měsících přibývá. Nejde přitom jen o podezřelé e-maily, relativně snadno rozpoznatelné například díky špatné gramatice,“ uvedla ČBA ve své zprávě a občany vyzývá k obezřetností a dodržování bezpečnostních pravidel a zásad.
Pravidelně aktualizujte bezpečnostní mechanismy počítače i mobilního telefonu.
Instalujte programy a aplikacy z důvěrychodných zdrojů.
Osobní údaje a přihlašovací hesla zadávejte pouze na ověřených serverech.
Hesla nikdy nikomu nesdělujete a pečlivě je chraňte.
Hesla pravidelně měňte a nepoužívejte stejná pro různé služby.
Neotevírejte e-maily a zejména přílohy od neznámých či podezřelých odesílatelů.
Čtěte upozornění a varování od své banky.
Policie se snaží tyto podvody odholovat. Jeden případ rozlouskli na počátku února letošního roku. Skupina podvodníků rozesílala podvodné e-maily, získávala citlivé informace a vykrádala účty. Nejčastěji se přitom vydávali za Českou poštu či Exekutorskou komoru. Počítač napadeného se snažili ovládnout pomocí viru a podvodné aplikace nabízeli i do mobilního telefonu.
„Dopadení phishingových podvodníků není snadné, stojí za ním provázaná a dobře organizovaná činnost mnoha útvarů banky. Česká spořitelna preventivně monitoruje všechny aktivní transakce uživatelů internetového bankovnictví s cílem odhalit podvodná jednání,“ sdělila Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny, která se na dopadení podvodníků podílela.
Podobné články