Běžné účty s nulovou úrokovou mírou nejsou žádnou výjimkou. V poslední době se ale začínají objevovat bankovní účty s vyšším úrokem. Díky tomu, že na spořicích účtech úroky letos spíše klesají, začínají se mezi těmito finančními produkty stírat rozdíly.
Průměrně se úroky na běžném účtu pohybují kolem 0,1 % ročně. Lze ale nalézt i běžné účty s úročením nad 1 %. V současnosti nabízí takový úrok banky Airbank (1,8 %) a Česká spořitelna (1,5 %).
V případě, že na běžném účtu nechává klient uložený vyšší obnos, finanční prostředky časem ztrácejí na reálné hodnotě. Na vině je právě nulové úročení, které neposkytuje ani minimální ochranu před vlivem inflace. Proto banky v minulosti přišly s nápadem spořicích účtů, kde nejsou uložené peníze fixovány tak jako na terminovaných vkladech a přitom nabízí vyšší úrokovou míru než běžné účty. Úročení spořících účtu bylo ale nastaveno výš, než bylo pro banky dlouhodobě únosné. Úroky začaly postupně klesat a nyní se úroková míra na spořicích účtech pohybuje pod 2 %. Ato už není příliš daleko od nejvyšších úroků u běžných účtů.
Náš tip: „Nejvýnosnější spořicí účet najdete na našem online porovnání spořicích účtů.“
U běžných účtů by neměla úroková míra být určujícím parametrem. Pokud si právě vybíráte běžný účet, doporučujeme se zaměřit především na výši poplatků. Za co jsou účtovány a v jaké výši. Samozřejmě také záleží na Vašich osobních preferencích. Díky demografickému a sociálnímu rozvoji moderní společnosti pozorujeme vznik dvou typů běžných účtů. První je klasický účet, který využívají spíše lidé konzervativnější. Tento typ účtu nabízí známé banky s mnoha pobočkami. Klient platí za běžné věci jako vedení účtu, výběr z bankomatu, trvalé příkazy apod.. Druhý typ bankovních účtů je zaměřen především na dospívající generaci. Od založení je účet ovládán online. Hlavní výhodou je fakt, že za běžnou manipulaci s prostředky na účtu se neplatí.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualita