Faktury za elektřinu do domácností přinesou lehčí paniku. Elektřina není levnou záležitostí, a pokud se zálohy přepísknou, může domácnost doplácet i tisíce korun. Důležité je mít správně nastavené zálohy. A to zvládnete tehdy, budete-li faktuře lépe rozumět. Snáze tak pochopíte, jak velkou spotřebu máte, a zda není vhodné nastavit vyšší měsíční zálohy.
První strana faktury za elektřinu obsahuje základní identifikační údaje spotřebitele (jméno a příjmení, adresa, číslo účtu, atd.) a poskytovatele energie (název firmy, sídlo firmy, číslo účtu, IČO, atd.). První strana také obvykle uvádí přehled uhrazených záloh a skutečnou spotřebu za uplynulé zúčtovací období. To znamená, že z informací na úvodní straně zjistíte, zda Vás čeká přeplatek či naopak nedoplatek.
Na dalších straně následuje podrobné vyúčtování. Nejprve si však zkontrolujte, že faktura obsahuje správné číslo elektroměru, množství spotřebované elektřiny a distribuční sazbu. Na konci zúčtovacího období je vhodné si konečný stav vyfotit tak, aby bylo patrné datum pořízení fotky. Vyhnete se tak případným nedorozuměním. Neexistuje pouze “jedna” cena za elektřinu. Výsledná cena, kterou na faktuře vidíte, je složená z několika složek.
Základem konečné ceny je tzv. silová elektřina neboli spotřebovaný elektrický proud. Na konečné ceně se však podílí také cena za distribucí, poplatek za příkon (jistič), Operátor trhu s elektřinou a příspěvek na obnovitelné zdroje. Cenu za silovou elektřinu stanovuje poskytovatel energie, který je samozřejmě ovlivňován aktuální situací na trhu. Spotřeba elektřiny je uváděná v megawatthodinách.
Pevnou složku tvoří také tzv. měsíční plat, který se pohybuje v desítkách korunách. Výši poplatku také stanovuje poskytovatel. Stát stanovuje tzv. daň z elektřiny, která v současné době činí 28,30 korun za každou odebranou megawatthodinu.
Součástí ceny za elektřinu jsou regulované platby, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a jsou platné pro jednotlivá distribuční území. Součástí regulované platby je distribuce elektřiny (za každou odebranou MWh), stálý měsíční poplatek za příkon, podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (495 korun za každou odebranou MWh) a poplatek za Operátora trhu s elektřinou.
Infobox: K čemu je služba operátora trhu? Služba operátora trhu neboli OTE je organizátor trhu s elektrickou energií a také zemním plynem. V podstatě zajišťuje a poskytuje služby, které souvisí s chodem energetického trhu. Mezi základní činnosti patří organizování energetického trhu, zpracování zpráv o trhu s energiemi, vyhodnocování odchylky na celém území ČR, spolupracuje s Energetickým regulačním úřadem.. Více informací najdete na ote.cz.
Podobné články
První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.
Celá aktualitaTepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?
Celá aktualitaPokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.
Celá aktualitaV Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.
Celá aktualitaPři volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.
Celá aktualitaZdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.
Celá aktualitaAčkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.
Celá aktualitaPo liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.
Celá aktualita