Na trhu dnes působí zhruba šedesátka dodavatelů energií. Jádro tvoří stálice na českém energetickém trhu RWE, E.ON, ČEZ či Pražská energetika. Těmto velkým korporacím se rozhodli konkurovat menší alternativní dodavatelé, kteří českým zákazníkům nabídli nižší cenu. Výhodných nabídek se chytly stovky tisíc spotřebitelů, a tak je současný trh rozdělen mezi energetické giganty i drobné dodavatele.
Počet lidí měnících dodavatele elektřiny postupně klesá. V loňském roce to bylo přes 250 tisíc domácností. Hlavním důvodem je téměř vždy nižší cena. Na konečném rozhodnutí se však také podílí další služby, jako je zákaznický servis či reference ostatních klientů. Změna dodavatele navíc nemusí být tak snadná, jak se zdá na první pohled.
Než začnete jednat, nejprve si prostudujte podmínky smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny. V případě smlouvy na dobu neurčitou, máte právo podat písemnou výpověď. Ta zpravidla mívá tříměsíční lhůtu. Mezitím získá zákazník dostatek času na provedení změny dodavatele. “Vzhledem k tříměsíční výpovědní lhůtě u smluv na dobu neurčitou je dostatek času na snížení nákladů pro zimní měsíce,“ potrvrzuje Michal Eisner, nezávislý konzultant a energetický odborník.
To však neplatí u smluv na dobu určitou. Ta končí stanoveným datem, což bývá jádro problému. „Smlouvu na dobu určitou je proto nutné vypovědět k datu, které je stanovené v obchodních podmínkách. Tento typ smlouvy většinou nekončí uplynutím doby určité, ale automaticky se prodlužuje,“ vysvětluje Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.
V takovém případě si musí zákazník toto datum dostatečně včas ohlídat. Pokud by na svém odchodu trval před tímto datem, musel by uhradit finanční pokutu, která bývá značně nevýhodná. Určitou formou šťastné náhody může být zvýšení cen ze strany dodavatele. V takovém případě má zákazník právo podat okamžitou výpověď nebo odstoupení od smlouvy. Odstoupit od smlouvy může zákazník vždy, když dodavatel změní obchodní podmínky.
O této možnosti však údajně neví přes 50 procent zákazníků. „Naše statistiky ukazují, že o této možnosti ví jen 48 procent zákazníků. Celých 21 procent odběratelů se domnívá, že na tento krok právo nemá,“ upozorňuje Vladimír Vácha ze společnosti E.ON Energie.
Toto právo mají všichni zákaznicí energetických společností na základě novely zákona z roku 2011. „Obchodník by měl o chystané změně zákazníka poučit nejpozději 30 dní před zvýšením cen nebo úpravou obchodních podmínek. Během této doby, respektive ještě 10 dnů před tím, než změny nabydou účinnosti, může odběratel od smlouvy odstoupit,“ dodala Jana Poncarová. Pokud dodavatel neoznámí změnu obchodních podmínek včas a na jeho adresu, je lhůta pro odstoupení prodloužena na další 3 měsíce.
Dodavatelé energií se obávají velké ztráty zákazníků, a proto stále častěji přichází se zajímavými akčními nabídkami. Některé jsou určené pro stávající zákazníky, jiné pro nové. Stávající mohou získat lepší podmínky zakoupením dalšího produktu nebo sjednáním nového a výhodnější tarifu. Novým zákazníkům jsou zase nabízeny výhodnější ceny. Podmínkou však bývá podpis smlouvy na dobu určitou a to až na dva roky, což se v budoucnu může ukázat jako velmi nevýhodné.
Podobné články
První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.
Celá aktualitaTepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?
Celá aktualitaPokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.
Celá aktualitaV Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.
Celá aktualitaPři volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.
Celá aktualitaZdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.
Celá aktualitaAčkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.
Celá aktualitaPo liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.
Celá aktualita