Pocit vydýchaného vzduchu nás provází v zimních měsících zřejmě denně. Tento diskomfort vzniká důsledkem vysoké koncentrace oxidu uhličitého, jenž má pak za následek bolest hlavy, únavu a může zapříčinit rovněž změny chování vedoucí k depresi. Nepodceňujte tuto skutečnost, protože v běžně velké místnosti zvýší oxid uhličitý na kritickou hranici dvě osoby za pouhou hodinu a půl! Je tedy vhodné větrat třikrát až pětkrát denně.
Otevřít ventilačky a hotovo. Přesně takto větrají v zimních měsících více než dvě třetiny obyvatel ČR. Pravdou je, že přesně tento druh větrání nemá vůbec žádný smysl. Nejen že nedochází k cirkulaci vzduchu skrze místnost, ale zároveň se tvoří velké tepelné ztráty, jelikož topení je umístěno pod okny. Takto horký vzduch stoupa nahoru a je okamžitě vysán ven.
Správné větrání lze shrnout do tří krátkých, snadno zapamatovatelných bodů:
1) Okna otevírejte dokořán
2) Větrejte krátce
3) Větrejte často
Tyto tři body zaručují, že vyvětráte účinně – rychle vyměníte vzduch v místnosti, aniž by došlo k tepelným ztrátám, takže nemusíte vypínat topení. Teplota uvnitř se rychle vrátí do normálu.
Nejčastěji větrejte v kuchyni a koupelně. Právě v těchto místnostech je nevyšší koncentrace vlhkosti, která může zapříčinit nepříjemné plísně. Ty ostatně může zapříčinit i dlouhodobé větrání, kdy se ochladí zdi a plísně se mohou začít objevovat v rozích a mezi spárami. Zcela vypustit byste měli techniku mikrovětrání u plastových oken, které zvyšuje koncentraci vody a tím pádem i příznivé prostředí pro plísně.
Podobné články
Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!
Celá aktualitaTopíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.
Celá aktualitaPokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.
Celá aktualitaPandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.
Celá aktualitaKaždý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.
Celá aktualitaCeny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?
Celá aktualitaNástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.
Celá aktualitaEnergetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.
Celá aktualita