Co se týče energií, lze Čechy považovat za velmi loajální zákazníky. Více než polovina českých domácností je více než 15 let věrná jednomu dodavateli energií. Změnu nikdy neplánovali, a v blízké budoucnosti ani neplánují. Nejčastěji se jedná o klienty velkých dodavatelů, jako je ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika. Společně zajišťují dodávky energií téměř 60 procentům všech domácností.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že o změně uvažuje nejméně pětina českých domácností. Nejčastějším důvodem je nespokojenost s cenami energií. Zpravidla se jedná o ty, kteří změnu dodavatele alespoň jednou absolvovali a nevadí jim svůj krok opakovat.
„Největší ochotu změnit dodavatele vyjadřují ti spotřebitelé, kteří při předchozí změně využili služeb internetových srovnávačů. Většinou jsou to lidé v produktivním věku, kteří jsou schopní si sami aktivně vyhledat výhodnější nabídku – využívají internetové srovnávače nebo se zapojí do aukce dodavatelů energií,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace d´Test.
Nejméně ochoty ke změně projevují domácnosti, které energie od jednoho dodavatele odebírají více let. Podobně jsou na tom také lidé, kteří mají špatné zkušenosti s podomním prodejem a změny se jednoduše obávají. Prostě už se nechtějí znovu spálit, a tak raději setrvávají u stejného, byť dražšího, dodavatele.
Demotivující je také nepřehledná nabídka. Dodavatelů energií je velké množství, a lidé se špatně orientují. Netuší, jak správně si vybrat, a bojí se “háčků”, které mohou na první pohled výhodné nabídky ukrývat. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří o změnu prostě nemají zájem, protože se tím vůbec nechtějí zabývat.
Většina domácností dodavatele energie mění na základě vlastního popudu. Jsou schopné porovnat si více společností a vyhledat si tu nejvýhodnější. Zejména mladší generace při hledání často využívají stále populárnější internetové srovnávače. V této věkové generaci podomní prodejci nemají šanci, to však neplatí u starší generace.
Podomní prodejci a jejich praktiky bohužel nevymizeli a zaměřují se především na seniory. 94 procent jejich zákazníků je starší 55 let. Stále platí doporučení s podomními prodejci nevyjednávat vůbec. Nebojí se lhát a seniorů podstrkovat k podpisu úplně jiné dokumenty, než jim tvrdí. „Mému 83-letému sousedovi byla podstrčena smlouva na jiného dodavatele na dobu určitou – dva roky, s tím, že podepisuje doklad, že nic nechce měnit. Jiný dodavatel byl samozřejmě dražší než ten stávající,“ vypráví nepříjemnou zkušenost jeden z respondentů průzkumu.
Informace jsme získali z výsledků průzkumu největší české spotřebitelské organizace d'Test, který proběhl letos v únoru.
Podobné články
Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!
Celá aktualitaTopíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.
Celá aktualitaPokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.
Celá aktualitaPandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.
Celá aktualitaKaždý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.
Celá aktualitaCeny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?
Celá aktualitaNástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.
Celá aktualitaEnergetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.
Celá aktualita