Základní motivací výběru tak může být vlastní zkušenost a zvyk na konkrétní styl vaření. Pořizovací cena plynového sporáku se pohybuje na zhruba stejné úrovni jako sporáku elektrického s litinovými plotýnkami. Ceny začínají už na sympatických čtyřech tisících korunách, účinnost a spotřeba vedou k podobným nebo lehce nižším číslům než u litiny.
Zastánci plynu si nemohou vynachválit, jak je praktický. Podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene. U elektrické plotýnky musíte čekat, až vychladne, čímž dochází k tepelným ztrátám. Mnoha odpůrcům plynového sporáku vadí nebezpečí úniku plynu. V dnešní době je však většina z nich vybavena pojistkou a ve chvíli, kdy dojde k uhašení plamene, se automaticky zastaví i přívod plynu.
Při koupi elektrického sporáku můžete vybírat mezi dvěma variantami; staršími litinovými plotýnkami a sklokeramickou varnou deskou. První levnější model je však náročnější ohledně délky ohřívání a nevýhodou je i větší setrvačnost při regulaci teploty. Účinnost litinových plotýnek je 50 %. Sklokeramická deska je naopak o něco dražší, ale zajišťuje nižší spotřebu elektřiny. Její účinnost je o 10 % vyšší a požadované teploty dosahuje mnohem rychleji.
Z dlouhodobého hlediska je tedy výhodnější investovat do modernější sklokeramiky, která se i snadněji čistí a je vybavena světelnou indikací zbytkového tepla, jež snižuje riziko popálení. Nevýhodou je vyšší náchylnost sklokeramiky na rozbití.
Při přímém porovnání sklokeramika versus litinové plotýnky činí úspora až 40 % ve prospěch sklokeramiky. Podle kalkulací serveru www.domacidilna.cz utratí průměrná rodina 2 000 Kč ročně právě na přípravu jídel. Pokud tedy budeme vycházet z tohoto faktu, vařením na litinových plotýnkách zaplatíte o 800 Kč ročně navíc. Tato čísla ale chápejte spíš jako přibližná.
Úsporné vaření na jakémkoliv elektrickém sporáku vyžaduje speciální nádoby – s masivním a dokonale rovným dnem, aby byl zaručen dobrý přestup tepla mezi plochou varné desky a dnem ohřívané nádoby. Při vaření můžete využívat i zbytkového tepla, doporučuje se vypínat plotýnky pět minut před koncem vaření (u sklokeramické desky později) a jídlo nechat tzv. dojít. Na zbytkové teplo se často zapomíná, což vede k nevyužití vyrobené energie.
Nejmodernějším zástupcem ve světě vaření je sklokeramická deska s indukčním ohřevem. Jedná se o úsporný zdroj tepla, který pracuje na principu zákona o elektromagnetické indukci. Položením kovové nádoby na keramickou desku se vytvoří silné magnetické pole, jehož proudy procházejí skrz dno kovové nádoby, a tak ho velmi rychle ohřívají. Indukční cívka se aktivuje dotekem dna hrnce. Hlavní výhodou ohřevu je snížení tepelných ztrát, protože se ohřívá přímo dno kovové nádoby (u zbylých typů se nejdříve ohřívá plotýnka a ta poté předává teplo nádobě).
Indukční sporáky se mohou pochlubit výraznější úsporou energie, která se pohybuje okolo 60 - 80 % nároků sklokeramické desky. I doba ohřevu je výrazně kratší. Úspora energie samozřejmě záleží i na tom, jak moc se v rodině vaří. Pokud se bude na jedné plotýnce vařit zhruba deset hodin týdně, úspora může dosáhnout 1 500 Kč ročně.
Cena levnější indukční desky se pohybuje okolo 8 000 Kč. Tyto sporáky ale vyžadují i speciální nádobí. Vařič ohřívá pouze hrnce s obsahem železa, nemůžete tedy očekávat, že bude reagovat na starší hliníkové, nerezové, skleněné či teflonové nádobí, jejichž materiály jsou magneticky nevodivé.
S ohledem na spotřebu energie není příliš velký rozdíl mezi plynovým sporákem a elektrickým s litinovými plotýnkami. Naopak při používání sklokeramické desky, jejíž cena se pohybuje okolo 4 000 Kč, se náklady na vaření mohou snížit až o 800 Kč.
Jako nejvýhodnější s ohledem k úspoře energie při vaření můžeme bezesporu označit indukční sporák. Rozdíly v energetických nárocích jednotlivých technologií sporáků však nejsou tak velké. Navíc vaření není v běžných domácnostech až tak velký žrout energie, protože sporák (přesto že má velký příkon) používáme většinou jen desítky minut denně.
Měnit sporák jen kvůli úsporám se nejspíš vůbec nevyplatí a pokud váš stávající dobře slouží a není za hranou morální životnosti, je nejlepší jej používat dál. Úspory energií v kuchyni jsou spíš záležitostí dobrých návyků při vaření. Kromě zmíněného využívání zbytkového tepla je to hlavně striktní používání poklic a ohřevu jen nezbytně nutného množství vody a pokrmu.
Podobné články
Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!
Celá aktualitaTopíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.
Celá aktualitaPokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.
Celá aktualitaPandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.
Celá aktualitaKaždý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.
Celá aktualitaCeny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?
Celá aktualitaNástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.
Celá aktualitaEnergetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.
Celá aktualita