Společně s důchodovou reformou se změní i fungování penzijních fondů. Nově nastavené státní limity tak možná dovolí vzniku nových penzijních fondů. Jednou z novinek je, že bude možné mezi jednotlivými fondy snadno přecházet.
Penzijní fondy brzy začnou přesvědčovat své klienty, aby jim začali odvádět část své hrubé mzdy. Respektive minimálně 50 000 klientů. To je totiž jedna z podmínek na získání licence. Fondy totiž od ledna 2013 budou tvořit tzv. druhý pilíř důchodového systému. Lidé se tak budou moci rozhodnout, zda svěří 28 % hrubé mzdy do státního důchodového systému, jak je tomu nyní. A nebou druhou variantou bude zasílání 3 % hrubé mzdy do vybraného penzijního fondu. K tomu si však si však klienti ještě musí další dvě procenta připlatit. Další podmínknou pro získání licence je přizpůsobení se novým podmínkám. Jednou z takových podmínek je například rozdělení majetku fondu od finančních prostředků, které budou odvádět klienti.
Právě takové podmínky jsou ideální pro vznik nových penzijních fondů. Vhledem k tomu, že i nejmenší fondy v České republice mají nyní okolo sta tisíc klientů, limit 50 000 není nijak nepřekonatelný i pro nové subjekty, kteří hodlají na trh vstoupit. Otázkou však zůstává, jestli stávající instituce zabývající se penzijním připojištěním uvolní na finančním trhu takové výklenky, které by dovolovaly vznik nových fondů.
V současné době operuje na trhu 11 institucí nabízejících svým zákazníkům penzijní připojištění. Penzijní připojištění je populární forma spoření na důchodový věk, Mezi největší výhody penzijního připojištění patří interakce státního aparátu ve formě příspěvků a kontroly fondů. Dále je možné získat odpočet při výpočtu daní z příjmů a velmi efektivní zhodnocení vložených příspěvků. Penzijní fondy totiž fungují na principu investičních fondů. S tím rozdílem, že se klient v tomto případě nemůže dostat do ztráty. Zdaleka nejvýnosnější zhodnocení vkladů nabízí pojišťovna Allianz. Se svými 3% zhodnocením vede na trhu už více než 3 roky.
Podobné články
Počet důchodců se zvyšuje a díky rostoucímu průměrnému věku dožití se prodlužuje i doba strávená v důchodu. Současní čeští důchodci pobírají zhruba 50 % průměrné mzdy a v penzi stráví okolo 25 let. Generace, která nastoupí do důchodu za 20 až 30 let, na tom pravděpodobně bude jinak. Proto by měli dnešní třicátníci a čtyřicátníci na důchod už dávno spořit.
Celá aktualita