Stavební spoření se zpravidla uzavírá na dobu šesti let. Jak nejlépe využít peníze, které díky stavebnímu spoření ušetříte? Může se stát, že pro peníze ze stavebního spoření nemáte najednou žádné rozumné využití, ale zároveň je nechcete jen tak rozházet.
Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších spořících produktů v České republice. Lidé si jej vyřizují především z důvodu státního příspěvku, který se může za rok vyšplhat až na dva tisíce korun. Úrokové sazby u stavebního spoření jsou ale nižší než u jiných spořících účtů. Pohybují se nejčastěji kolem dvou procent.
V případě, že stavební spoření nezřizujete kvůli získání překlenovacího nebo hypotečního úvěru, je doporučovaná délka spoření 6 let, což je minimální doba, po jakou lze spoření mít. Cílová částka by neměla přesahovat 200 000 Kč. Vyšší cílová částka by mohla příliš zatížit rodinný rozpočet.
Situace je ovšem úplně jiná, pokud jste rozhodnuti čerpat úvěr. V takovém případě se cílová částka nastavuje na výši úvěru. Ať už ovšem vyřizujete stavební spoření z jakéhokoliv důvodu, důležité je vybrat si to nejvhodnější. Stavební spoření s nejvyšší mírou zhodnocení najdete snadno na srovnání stavebního spoření.
Po uplynutí spořící doby máte na hned několik možností, jak s penězi nejlépe naložit. Záleží především na Vás a na Vašich plánech do budoucna. V prvé řadě můžete smlouvu prodloužit a pokračovat ve spoření a dál čerpat roční příspěvky od státu.
Další možností je smlouvu neprodlužovat a finanční prostředky vložit na některý termínovaný nebo spořicí účet. Některé z těchto účtů nabízí v dnešní době takové zhodnocení, že se i bez státního příspěvku vyrovnají stavebnímu spoření.
Existují další alternativy, jak využít naspořené peníze, jako například nákup státních dluhopisů nebo v případě, že se nebojíte rizika, můžete také naspořené finance vložit do zajištěných nebo investičních fondů.
Podobné články
Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.
Celá aktualitaÚmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.
Celá aktualitaSpořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.
Celá aktualitaSpořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.
Celá aktualitaSazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.
Celá aktualitaÚroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.
Celá aktualitaSpořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.
Celá aktualita