Díky vládnímu rozhodnutí zvýšení daní toho letos naspoříme asi méně. Společnost ING Bank se proto rozhodla provést výzkum mezi českými domácnostmi o spoření. Výzkum proběhl v prosinci roku 2012 a jeho cílem bylo zjistit jak a jestli vůbec Češi spoří.
Podle výzkumu jsme národ spíše spořivý. Celých 77 % respondentů odpovědělo, že si nějakým způsobem spoří. O celých 9 % tak převyšujeme evropský průměr. 24 % dotazovaných dokonce odpovědělo, že spoří pravidelně.
Důvody proč spořit jsou jak u nás tak i u ostatních Evropanů stejné. Nejčastěji spoříme kvůli finanční rezervě, na bydlení, dovolenou nebo na luxusní zboží. V menší míře se spoří také na běžné zboží a na děti. Způsob spoření je klasický. Nejčastěji se spoří na běžných a spořicích účtech. Část obyvatelstva dokonce spoří v hotovosti.
Spořit v hotovosti ale nepatří mezi ekonomicky efektivní způsob, jak střádat peníze. Zvláště pokud se tomu tak děje dlouhodobě. Pokud totiž finanční prostředky nejsou úročeny minimálně na úrovni inflace, růst cenové hladiny nemilosrdně srazí jejich reálnou hodnotu.
Jako prostředek na střádání peněz není doporučován ani běžný účet, ani na něm totiž není nabízena potřebná úroková sazba. Na manipulaci s financemi je bankovní účet, pokud je ovšem levný, jak dělaný. Zvláště v dnešní době, kdy prakticky všechno můžete vyřídit online.
Náš tip: „Zjistěte si aktuální úrokové sazby u spořicích účtů na našem srovnání“
Finanční produkt, na kterém spoříte, by měl odpovídat účelu spoření. Pokud spoříte jen kvůli finanční rezervě, dovolené nebo drahému zboží, pravděpodobně nejpraktičtější bude spořicí účet. Úrokové sazby jsou na nich již od loňského roku na velmi vysoké úrovni, navíc u nich máte jednoduší přístup k Vašim penězům, než u termínovaných vkladů nebo jiných typů spoření.
Pokud se rozhodnete šetřit na bydlení, nejlepší produkt je stavební spoření. Úrokové sazby nejsou tak vysoké jako u spořicích účtů, ale stavební spoření je zase dotováno státem. Tento příspěvek je také důvod, proč je tento produkt tak popularizován. Ke stavebnímu spoření se ovšem váží také další výhody.
A to je možnost získání úvěru ze stavebního spoření. Tento účelový úvěr musí být použit pouze na bydlení. Je charakterizován především velmi nízkými úroky, které jsou garantované po celou dobu jeho splatnosti. Je možné jej kombinovat s hypotékou.
Podle výzkumu je vztah ke spoření odstupňovaný podle výše dosaženého vzdělání. A to vzestupně. Tedy čím vyšší vzdělání tím vyšší také hodnota úspor. Tento efekt může být ale způsoben tím, že lidé s vyšším vzděláním často řazeni do vyšších platových skupin. Tudíž prostě mají peníze, které by mohli spořit. Tendenci více spořit vykazují také obyvatelé větších měst.
Podobné články
Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.
Celá aktualitaÚmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.
Celá aktualitaSpořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.
Celá aktualitaSpořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.
Celá aktualitaSazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.
Celá aktualitaÚroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.
Celá aktualitaSpořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.
Celá aktualita