Současný finanční trh disponuje velmi nízkými úrokovými sazbami, a proto si banky nemohou v případě spořicích účtů bez výpovědní lhůty dovolit sazby ve výši 1,5 až 2 procenta, aniž by je zčásti nedotovaly. Taková podpora je však poměrně drahá a banky je využívají zejména k rychlému získání nových klientů.
Podívejme se, jak lze získat nejvyšší možnou úrokovou sazbu, kterou současné spořicí účty nabízí. Spořicí účty se sazbou 2 procenta nabízí mBank a Walviertel Sparkasse. Podmínkou je však založení běžného účtu či penzijního připojištění u Walviertel Sparkasse a placení kartou mBank v obchodech a na internetu.
Sberbank nabízí spořicí účet se sazbou 1,63 procenta a žádné takové podmínky nemá. Snaží se tak nalákat nové klienty a vyšší úrokovou sazbou je přimět ke změně banky. ZUNO Bank nabízí úrokovou sazbu 1,5 procenta ale pouze tehdy, že v daném měsíci ze spořicího účtu nevybere klient ani korunu. Stejnou sazbu ale bez podmínek nabízí také Walviertel Sparkasse.
V případě, že současné podmínky a nízké úrokové sazby ČNB budou nadále pokračovat, lze předpokládat, že úrokové sazby u spořicích účtu budou mírně klesat. Některé banky pravděpodobně této situace využijí k nalákání nových klientů. To platí zejména pro nové banky, jako je například Sberbank.
Podobné články
Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.
Celá aktualitaÚmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.
Celá aktualitaSpořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.
Celá aktualitaSpořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.
Celá aktualitaSazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.
Celá aktualitaÚroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.
Celá aktualita