Ministerstvo financí zřejmě splní svůj slib a v první polovině letošního roku vydá další tranši spořicích dluhopisů pro občany. Už v květnu by tak nabídku finančních produktů pro drobné investory mělo obohatit hned několik typů dluhopisů.
Připomeňme si, že první podle ministra financí úspěšná emise spořicích dluhopisů pro občany proběhla na podzim loňského roku. Prodalo se v ní dluhopisů za 20 miliard korun, přičemž téměř polovina tohoto množství připadla na jednoletý dluhopis, druhá polovina na dva typy pětiletých dluhopisů.
Pro květnový prodej stát plánuje dluhopisy v rozsahu 10 až 20 miliard korun, přičemž ke stávajícím třem typům dluhopisů – jednoletému diskontovanému, pětiletému reinvestičnímu a pětiletému kuponovému přidává do nabídky další – tzv. protiinflační dluhopis.
Podrobnosti ještě nejsou známy, ale ministerstvo předpokládá, že protiinflační dluhopis bude mít oproti stávajícím delší splatnost – uvažuje se o sedmi nebo osmi letech – a jeho výnos bude každý rok odvozen z výše inflace v České republice. Investor do dluhopisu tak dostane úrok na úrovni inflace, jeho reálný výnos bude tedy nulový, se stoprocentní garancí ale ochrání své úspory proti inflaci. Ministerstvo počítá s tím, že předčasně splatit půjde uvedený dluhopis pouze jedenkrát ročně.
Jednoletý dluhopis tak bude opět nabízen jako diskontovaný za 98 procent své nominální hodnoty, přičemž bude možné požádat o jeho předčasné splacení 4 x do roka s tím, že v tomto případě dostane držitel cenu, za kterou nakoupil bez jakéhokoli výnosu.
Pokud bude výnos pětiletých dluhopisů do splatnosti na úrovni podzimní tranše, tedy kolem 3,1 procenta ročně, bude opět konzervativní alternativou pro ty, kdo si mohou dovolit uložit peníze v pětiletém horizontu. Pro ty, kteří si nejsou jisti dodržením uvedené lhůty, není produkt díky své konstrukci příliš vhodný. Pětiletý dluhopis půjde předčasně splatit opět až po 12 měsících od nákupu a pak čtyřikrát ročně. Součástí odkupní ceny bude i připsaný výnos z držby dluhopisu.
Z nabídky spořicích státních dluhopisů tak vypadají nejzajímavěji pětileté reinvestiční dluhopisy. Kratší jednoletý dluhopis lze dnes plně nahradit lépe výnosným a zcela likvidním spořícím účtem, naopak na sedmi či osmiletý investiční horizont lze místo protiinflačního dluhopisu doporučit raději mix investičních produktů s odpovídající mírou rizika a každodenní likviditou, ale s vyšším předpokládaným výnosem.
Podobné články
Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.
Celá aktualitaÚmysl je to dobrý. Každý měsíc si na spořicí účet ukládáte část peněz s vědomím, že si spoříte na horší časy, na nové auto či na dovolenou. A peníze se přitom zhodnocují. V současné době spořící účty už zdaleka nejsou výhodné a rozdíl, zda volné peníze ukládáte na účet nebo házíte doma do prasátka, je téměř nulový.
Celá aktualitaSpořicí účet je vhodný pro každého, kdo má alespoň trochu volných peněz. Hotovost uložená na spořicím účtu se totiž zhodnocuje více, než kdybyste ji nechali ležet na běžném účtu v bance. Bohužel úrokové sazby spořicích účtů jsou aktuálně docela nízké, takže zhodnocení vašich peněz nebude vysoké. I tak se ale spořicí účet vyplatí.
Celá aktualitaSpořicí účty již nejsou tak výhodné jako v minulosti. Banky sazby u svých spořicích účtů v posledních měsících snižují a v současné době se pohybují nejvýše do 2 procent. Růst sazeb se však v nejbližších měsících neočekává.
Celá aktualitaSazby u spořicích účtů v posledních letech spíše klesaly. To platí nejen pro tuzemské banky, ale také pro celou Evropu. Důvodem je nízká inflace, která způsobuje trvalý pokles sazeb již od roku 2011. Současný vývoj bohužel nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k brzkému obratu.
Celá aktualitaÚroky u spořicích účtů stále klesají a základní úročení u většiny bank spadlo pod jedno procento. Cena peněz již několik let klesá a bankám se spořicí účty nevyplácí. Proto banky zavádí nové podmínky, na základě kterých dosáhnou na vyšší úrok pouze klienti s nižšími zůstatky nebo noví klienti.
Celá aktualitaSpořicí účty jsou mezi širokou veřejností oblíbenou formou spoření. Nabízí je většina českých bank. Které z nich jsou však opravdu výhodné? Vyplatí se vůbec takové spoření? Podívejme se na současné spořicí účty a úrokové sazby, které nyní banky nabízí.
Celá aktualita